Taustakuva: Canva Pty Ltd.
Viestintä

Viestintäjohtajia työttömänä tuplasti viime vuoteen nähden – tehtäviä laitetaan yhä enemmän muiden harteille

20.5.2025 10:07
Mikko Perttunen
Vuoden 2017 kulta-ajasta ollaan nyt kaukana.

Viestintäjohtajien rekrytoinnit ovat romahtaneet seitsemässä vuodessa 75 prosenttia ja työttömiä viestintäjohtajia oli maaliskuussa tuplasti enemmän kuin vuosi sitten, kerrotaan Viestinnän asiantuntijoiden ammattijärjestö Viesti ry:stä.

Työttömiä viestintäjohtajia oli vuoden 2024 alussa 37, ja vuoden 2025 maaliskuussa vastaava luku oli jo 73.

– Työsuhdeneuvonnassamme näkyy selvästi se, että työsuhteita päätetään tällä hetkellä aiempaa enemmän, Viesti ry:n toiminnanjohtaja Siina Repo kertoo tiedotteessa.

Vuonna 2017 esimerkiksi Duunitori-työnhakupalvelussa oli avoinna 87 viestintäjohtajan työpaikkaa, kun vuonna 2024 ilmoituksia oli enää 22. TE-toimiston kautta viestintäjohtajia haetaan vain harvoin.

"Haasteena tässä on se, että viestintää ei ehditä johtaa."
MAINOS

Viesti ry:stä muistutetaan, että vuonna 2017 Suomen talous kasvoi jopa hieman vauhdikkaammin kuin euroalueella yleensä. Myös viestinnän alalla työskentelevistä 68 prosenttia uskoi toimialan kasvuun, vaikka työnhakijoiden määrä oli jopa suurempi kuin nyt. Myös viestinnän strateginen merkitys alkoi kasvaa.

Nyt uusi ilmiö viestintäjohtajien rekrytoinneissa on Viesti ry:n mukaan se, että viestintäjohtajien tehtäviä sisällytetään yhä enemmän muihin tehtävänkuviin. Viestintäjohtajan tehtävät yhdistetään herkästi esimerkiksi henkilöstöjohtajan tai vastuullisuusjohtajan tehtäviin tai laitetaan pienemmällä palkalla toimivien viestintäpäälliköiden harteille.

– Haasteena tässä on se, että viestintää ei ehditä johtaa, avoimuus sekä tiedonkulku kärsivät ja viestintä muuttuu epämääräisen hallitsemattomaksi. Ennakoimattomassa maailmassa ja itseohjautuvassa asiantuntijatyössä tarvitsemme jatkuvasti parempaa ja koordinoidumpaa johtamista. Kokonaisuuden johtamista ei voi pilkkoa eikä sitä saisi myöskään halpuuttaa, Repo peräänkuuluttaa.

Kuva: Viesti ry

Viestintäalalla työttömien työnhakijoiden määrä yleisestikin kasvoi viime vuonna lähes 40 prosenttia.

Koko viestintäalan avoimien työpaikkojen määrä romahti maaliskuussa alkuvuoden toiveikkuuden jälkeen. Maaliskuussa TE-toimistoon ilmoitettuja viestinnän alan työpaikkoja oli avoinna vain 13, kun tammikuussa oli vielä 32 paikkaa avoinna.

Lue myös: Johtavat viestijät uskovat viestijöiden työllisyystilanteen vielä heikentyvän entisestään ennen uutta nousua – neljännes kyselyyn vastanneista vähentäisi alan aloituspaikkoja korkeakouluissa

Markkinoinnin työpaikoissa on kuitenkin tapahtunut jo pientä piristymistä vuoden 2025 aikana. Joulukuussa TE-toimistoon oli ilmoitettu 62 työpaikkaa kun maaliskuussa vastaava luku oli jo 122.

Lue myös: Viestinnän ammattilaisten työttömyys syvenee entisestään – markkinointialan työpaikkojen lasku näyttää toistaiseksi pysähtyneen

MAINOS