Hakean yrittäjätiimi. Kuva: Hakea
Toimistot

Uusi suomalaistoimisto erikoistuu hakumarkkinointiin

10.9.2025 11:20
Mikko Perttunen
Hakea yhdistää asiantuntijoiden näkemyksen ja agenttitiimit.

Avata Agency Venture Studio lanseeraa ensimmäisen toimistonsa: Hakea Agency Oy:n. Hakea on erikoistunut hakumarkkinointiin. Avata rakentaa uuden sukupolven myynnin ja markkinoinnin asiantuntijayrityksiä, joissa tekoäly, automaatio ja asiantuntijuus yhdistyvät.

Lue myös: Täsmäiskuilla toimistomarkkinoille: Avata Venture Studio rakentaa yrityksiä tarkkaan rajattuja ongelmia varten

– Hakumarkkinoinnin toimintaympäristö on suuressa murroksessa. Chat GPT ja muut AI-työkalut muuttavat hakukäyttäytymistä, mutta sitä ei muuta mikään, että yritysten täytyy löytyä digitaalisista kanavista. Hakea yhdistää perinteisen hakukoneoptimoinnin ja hakumainonnan uusiin AI-löydettävyyden mahdollisuuksiin, Hakean hakukoneoptimoinnin johtaja ja perustaja Satu Brandt kertoo tiedotteessa.

MAINOS
MAINOS

Hakea kertoo yhdistävänsä kokeneiden asiantuntijoiden näkemyksen ja alan konkarien kehittämien agenttitiimien voiman.

Agenttitiimejä kehittää Avatan tiimi, jolla on kokemusta hakumarkkinoinnista Suomesta ja maailmalta kolmelta vuosikymmeneltä. Hakean perustajat Satu Brandt, Saad Hafeez, Joona Tuunanen, Ilpo Ryynänen ja Niilo Relander ovat vuosien varrella palvelleet merkittävää osaa Suomen suurimmista mainostajista hakukoneissa.

Hakea kertoo tiedotteessaan, että se ei rakenna yksittäisiä kampanjoita, vaan lähestyy hakumarkkinointia strategisesti ja valjastaa koko kanavan palvelemaan asiakkaiden liiketoimintatavoitteita. Jokainen asiakas saa dokumentoidun hakustrategian, joka ohjaa pitkäjänteistä työskentelyä yhdistäen hakukoneoptimoinnin, sen osana AI-löydettävyyden ja hakumainonnan tukemaan toisiaan.

Hakumarkkinoinnin eri osa-alueet toimivat liian usein siiloissa, keskittyen lyhytnäköisesti ostopolun viimeisiin vaiheisiin. Tämä johtaa reaktiiviseen optimointiin ilman strategista suuntaa. Me Hakealla rikomme tämän mallin ja rakennamme asiakkaalle yhtenäisen kokonaisuuden, joka tukee liiketoiminnan tavoitteita – oli kyse myynnistä tai brändistä, Hafeez toteaa.

MAINOS