Tampereen kaupungin elämystalouden kehitysohjelma, Visit Tampere ja Ekokumppanit Oy järjestävät yhdessä ideakilpailun, jossa etsitään uusia palveluita Tampereen ja Pirkanmaan järvi- ja luontomatkailuun.
Tampereen visiona on olla urbaani luontomatkailukaupunki, jossa kaupunkielämykset yhdistyvät järvi- ja luontoseikkailuihin saumattomasti. Kilpailulla haetaan tähän tavoitteeseen vastaavia, liiketaloudellisesti toimivia ja skaalautuvia palveluita, jotka vahvistavat Tampereen vetovoimaa järvi- ja luontomatkailukaupunkina.
– Tampereen elämystalouden kehityksen näkökulmasta on tärkeää, että järvi- ja luontomatkailun palvelutarjonta monipuolistuu palvelemaan kotimaisia ja kansainvälisiä matkailijoita. Haluamme tällä kilpailulla kannustaa eri tahoja ideoimaan uusia asiakaslähtöisiä ja inspiroivia konsepteja, visioi tiedotteessa elämystalouden kehitysohjelmaa koordinoiva Maiju Viiki Tampereen kaupungilta.
Kilpailu on suunnattu ensisijaisesti matkailualan yrityksille. Palkintona on 10 000 euroa.
Onneksi olkoon vuoden 2025 Kasvukeissit Hetki, Volvo, Bats, Laattapiste-Pukkila ja Locobase! Tutustu uusiin Kasvukeisseihin ja poimi itsellesi vinkit ja opit vaikuttavaan markkinointiin.
Katso Kasvukeissit tästä