Väkivalta, verkkohyökkäykset ja omaisuuden tuhoaminen näyttäytyvät ympäri maailmaa aiempaa hyväksyttävämpinä muutoskeinoina.
Maailmanlaajuisen viestintätoimisto Edelmanin luottamusbarometrin mukaan yli puolet alle 34-vuotiaista hyväksyy jollain tavalla vihamielisen aktivismin yhteiskunnallisen muutoksen aikaansaamiseksi. Kaikista ikäryhmistä hyväksyjiä on 40 prosenttia.
Suomi ei ole kuitenkaan mukana tutkimuksessa.
Vihamielisen aktivismin muotoja ovat väkivalta ja sillä uhkaaminen, verkkohyökkäykset, disinformaation levittäminen sekä omaisuuden tuhoaminen.
61 prosenttia vastaajista tuntee kohtalaista tai korkeaa katkeruutta maiden hallituksia ja yrityksiä kohtaan. Vastaajat kokevat, että hallitukset ja yritykset palvelevat rikkaita ja jättävät kansalaiset yksin. 67 prosenttia ajattelee, että rikkaat eivät maksa osuuttaan verotaakasta. 63 prosenttia pelkää laman uhkaavan työpaikkaa, ja suunnilleen yhtä suuri joukko vastaajista on huolissaan kauppasodista.
Yritykset saavat barometrissa enemmän luottamusta kuin hallitukset. Yritykset nähdään ainoina toimijoina, jotka ovat sekä päteviä että eettisiä.
– Yrityksillä on tärkeä rooli luottamuksen rakentamisessa. Se ei tapahdu yksin, vaan yhteistyössä hallinnon ja kansalaisjärjestöjen kanssa, viestintätoimisto Drumin johtava konsultti Jussi Eronen kertoo tiedotteessa.
– Luottamus on paikallista. Yritysten kannattaa tehdä yhteistyötä paikallisten yhdistysten kuten hyväntekeväisyysjärjestöjen sekä lasten ja nuorten arkea ja aktiivisuutta tukevien organisaatioiden kanssa. Ne vahvistavat osallisuutta ja rakentavat tulevaisuudenuskoa, hän jatkaa.
Edelmanin luottamusbarometri julkaistiin nyt 25. kerran ja siihen vastasi yli 33 000 ihmistä.
Kaikkiaan 28 maassa vuosittain toteuttava luottamus- ja uskottavuustutkimus keskittyy neljään osa-alueeseen: kansalaisten luottamukseen valtiojohtoon, mediaan, yrityksiin ja hyväntekeväisyysjärjestöihin.
Suomi ei kuulu tutkimukseen.