Nordin luova johtaja Andreas Dahlqvist ja toimitusjohtaja Niclas Melin
Toimistot

Nordista tulee Omnicom Advertising Groupin Pohjoismaiden lippulaiva

2.12.2025 7:50
Mikko Perttunen
”Tämä muutos antaa meille pääsyn yhteen maailman edistyneimmistä alustoista kuluttajaymmärryksen ja tekoälypohjaisten ratkaisujen saralla.”

Nord saa keskeisen roolin Omnicom Advertising Groupin Pohjoismaiden keskuksena. Toimisto tulee johtamaan ja kehittämään alueen toimistoja läheisessä yhteistyössä paikallisten toimistojen johdon kanssa.

Kaksi toimistomaailman jättiläistä, Omnicom Group ja Interpublic Group of Companies eli IPG kertoivat yhdistymisestään noin vuosi sitten.

Lue myös: ”Historiallinen yhdistyminen” – mainosalan jättiläiset Omnicom ja IPG muodostavat maailman suurimman mainosalan konsernin

Omnicom Advertising Groupin eli OAG:n pohjoismainen rakenne tarkentuu vuoden 2026 aikana.

MAINOS

– Pohjoismaat on alue, johon uskomme vahvasti, ja luotamme Andreas Dahlqvistin ja Niclas Melinin johtavan sitä meillä. Nord on ollut jo vuosien ajan yksi DDB-verkoston luovimmista ja palkituimmista toimistoista, ja se on saavuttanut vahvan aseman niin Pohjoismaissa kuin niiden ulkopuolella. Nord toimii OAG:n alueellisena lippulaivana ja on keskeisessä roolissa globaalissa strategiassamme. Tiedämme, että he jatkavat luovuuden ja kasvun edistämistä alueella, OAG Länsi-Euroopan toimitusjohtaja Glen Lomas kertoo tiedotteessa.

Edellä mainittu toimitusjohtaja Melin kertoo Nordin olevan innoissaan saamastaan mandaatista.

– DDB on perinteikäs luova brändi globaalilla mainosalalla, mutta loppuvuodesta 2017 lähtien olemme toimineet nimellä Nord. Jatkamme totutulla polulla – kasvatamme edelleen pohjoismaista verkostoamme Nord-brändin alla ja olemme ylpeitä saadessamme edustaa OAG:ta Pohjoismaissa, Melin toteaa.

– Erinomaisen paikallisen asiantuntemuksen ja laajentuneen globaalin mittakaavan myötä vahvistamme tarjontaamme aikana, jolloin ajankohtaiset teknologiat ja pääsy dataan ovat ratkaisevan tärkeitä asiakkaillemme. Tämä muutos antaa meille pääsyn yhteen maailman edistyneimmistä alustoista kuluttajaymmärryksen ja tekoälypohjaisten ratkaisujen saralla, Nord Helsingin toimitusjohtaja Lauri Ferrer lisää.