Kuva: Canva Pty Ltd.
Ilmiöt

Markkinointikollektiivin laaja kysely: Markkinoijat ovat innostuneita työstään, mutta palavat loppuun – puolet harkitsee alan vaihtoa

30.1.2026 10:58
Mikko Perttunen
Nykyinen työpaikka on heikentänyt lähes joka toisen henkistä tai fyysistä terveyttä.

Markkinointikollektiivin hyvinvointikysely paljastaa, että alalla vallitsee suuri epäkohta. 81 prosenttia vastaajista kokee innostusta työstään, mutta samaan aikaan 72 prosenttia on kokenut uupumusta. Kyselyyn vastasi yhteensä 791 markkinoijaa, viestijää, alan opiskelijaa, johtajaa ja yrittäjää.

Markkinointikollektiivi on osa MK Tuotannot Oy:tä, joka on myös Markkinointiuutisten julkaisija.

49 prosenttia vastaajista harkitsee alan vaihtoa. Erityisesti 31–40-vuotiaisten naisten tilanne on huolestuttava. Heistä 55 prosenttia pohtii vaihtavansa kokonaan toiselle alalle.

MAINOS

Vain 53 prosenttia vastaajista suosittelisi markkinointialaa muille – luku on laskenut aiemmasta.

Oma työpaikka saa kuitenkin markkinoijilta vielä tylymmän arvion: vain 46 prosenttia suosittelisi nykyistä työpaikkaansa, ja peräti 70 prosenttia on harkinnut työpaikan vaihtoa. 31–40-vuotiaista naisista 78 prosenttia on pohtinut työpaikan vaihtoa. Nykyinen työpaikka on heikentänyt lähes joka toisen henkistä tai fyysistä terveyttä.

”Koen että tällä alalla jaksamiseen vaikuttaa jatkuvat muutos, rutiinin puute sekä jatkuva kilpailu. Koen, ettei tämä ala sovi minulle ja en usko, että jatkan tällä alalla kovin kauaa. Tällä alalla on myös vaikea toimia vain asiantuntijan roolissa, sillä tuntuu ettei alalla ole tilaa rehdeille tekijöille, vaan kaikilla pitäisi olla aina intohimo tehdä tätä työtä.”

Hieman yli puolet vastaajista kokee voivansa vastaushetkellä hyvin. Luku on korkeampi kuin vuoden 2023 kyselyssä, mutta samoin on kasvanut myös huonosti voivien luku. Vastaajissa erityistä huolta herättää epävakaa maailmantilanne.

Vastaajat kertovat kyselyssä myös työkuorman kasvusta, kun organisaation markkinointiin jäljelle jäävien harteille kasautuvat myös irtisanottujen tiimiläisten työt. Markkinoijia kuormittavat eniten kiire ja hektisyys sekä työn repaleisuus eli niin sanottu silpputyö.

”On hankalaa tasapainotella inspiroivan työn, toksisen työympäristön ja suuren työtaakan välillä.”

Suurimmat huolenaiheet työelämässä ovat taantuma ja taloudellinen tilanne sekä juuri työn kuormittavuus. Työhyvinvointiin positiivisesti vaikuttavat mielekäs tekeminen työn ulkopuolella ja se, että pitää omasta työstään.

Puolet markkinoijista kokee sukupuolensa vaikuttavan työssä menestymiseen. Naisia ei oteta työtehtävissä yhtä vakavasti kuin miehiä. Naiset kuulevat tytöttelyä. Työtehtäviä ja palkkoja ei markkinointialalla kyselyn perusteella jaeta tasa-arvoisesti.

”Alalla on edelleen ihmisiä, jotka ajattelevat ja puhuvat hyvin sukupuolittuneesti (te naiset, nämä leidit) ja väheksyvä asenne naisia kohtaan tulee ilmi tämän tästä. Eikä ole mikään buumeriongelma, vaan näin puhuvat myös millenniaalit.”

Yli puolet markkinoijista tekee tällä hetkellä töitä hybridimallilla. Noin kolmannes vastaajista kertoo, että heillä on täysi vapaus valita työntekopaikkansa.

Sitaateissa olevat osuudet ovat poimintoja kyselyn avoimista vastauksista.

Kysely toteutettiin ja vastauksia muotoiltiin ja analysoitiin yhdessä tutkimustalo Iro Researchin kanssa.

Vastaukset kerättiin 1.10.–17.11.2025

Kyselyyn vastasi 791 markkinoinnin ammattilaista. Heistä 65 % työskentelee inhouse-markkinoinnissa ja 19 % alan toimistoissa. 16 % vastaajista edustaa muita alan ammattilaisia, kuten yrittäjiä, mediaa ja alan työnhakijoita. 85 % vastaajista on naisia.