IT- ja liiketoimintakonsultointiyhtiö CGI, digitaalinen insinööritoimisto Nitor, digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys Futurice, IT-palveluiden, konsultoinnin ja liiketoimintaratkaisuiden tarjoaja Tata Consultancy Services ja teknologiayhtiö Fujitsu on valittu Keskon strategisiksi kumppaneiksi.
Uusien monivuotisten sopimusten myötä Kesko keskittää IT-palveluitaan entistä harvemmille, strategisesti valituille toimijoille. Kumppanuudet kattavat pääosin kaikki K-ryhmän informaatioteknologian palvelualueet.
– Kyseessä on Keskon historian suurin IT-palveluiden muutoskokonaisuus. Uudistuksen myötä rakennamme entistä ketterämmän ja teknologisesti edistyksellisemmän IT-toimintamallin, joka mahdollistaa muun muassa laajemman tekoälyn hyödyntämisen, automaation lisäämisen ja vahvan tietoturvan, Keskon tietohallintojohtaja Arto Hiltunen kertoo Nitorin tiedotteessa.
Muokattu klo 13.06: Lisätty Tata Consultancy Services.
Muokattu 22.8. klo 6.58: Lisätty Fujitsu