Nord DDB palauttaa nuorille suunnittelijoille näytön paikan tarjoavan Portfolio Nightin takaisin Helsinkiin.
Viimeksi vuonna 2023 järjestetty Portfolio Night -kilpailu on osa kansainvälisesti arvostettu The One Club For Creativity -organisaatiota. Kilpailussa nuoret luovat esittelevät portfolionsa tuomaristolle, joka koostuu Suomen nimekkäimmistä luovista johtajista.
Tilaisuudessa valitaan All-Star-suunnittelija, joka pääsee etenemään kilpailun kansainväliselle tasolle.
– Havahduimme kesällä, että Helsingin Portfolio Night oli nyt toista vuotta putkeen jäämässä järjestämättä. Palkattuamme edelliskerran voittajan riveihimme, tuntui vähintään luontevalta lähteä jatkamaan tätä hienoa perintöä, Nord DDB Helsingin luova johtaja Kalle Wallin toteaa tiedotteessa.
Vuoden 2023 Helsingin Portfolio Night -illassa voittajaksi kruunattiin Ayan Aden, joka voitti myös kilpailun globaalin vaiheen yhdessä joukkueensa kanssa. Aden siirtyi keväällä Hasan & Partnersilta Nord DDB:lle ja on tänä vuonna mukana valitsemassa seuraavaa voittajaa.
Helsingin Portfolio Night järjestetään 30. lokakuuta. Kilpailussa jokainen suunnittelija tapaa vähintään kolme eri luovaa johtajaa ja esittelee portfoliotansa 15 minuutin ajan.
Kilpailu on tarkoitettu uransa alussa oleville luoville suunnittelijoille, jotka ovat opintojensa loppusuoralla, harjoittelussa tai junior-roolissa.
Tuomariston muodostavat Adenin lisäksi Jyrki Poutanen ja Mikko Hakkarainen United Imaginationsista, Laura Paikkari TBWA\Helsingistä, Mikael Nemeschansky Dentsusta, Pasi Lindqvist N2:sta ja Inker-Maaria Ketonen Ivalosta.