Kuvakaappaus Kollabin kotisivuilta
Toimistot

Mellakka Management vaihtaa nimensä Kollabiksi

4.3.2026 10:59
Mikko Perttunen
Yhtiö haluaa vahvistaa asemaansa toimistojen suuntaan.

Manageritoimisto Mellakka Management vaihtaa nimensä Kollabiksi ja asemoi itsensä uudelleen.

– Mellakka Management on jo nyt luotettu kumppani monille brändeille ja luoville toimistoille henkilövetoisessa markkinoinnissa. Nyt haluamme vahvistaa asemaamme juuri toimistojen suuntaan ja siksi olemme tehneet brändiuudistusta, joka positioi meidät yhä vahvemmin strategiseksi kumppaniksi kaikenkokoisiin kampanjoihin ja aktivointeihin, Kollabin toimitusjohtaja Vivan Daaboul kertoo tiedotteessa.

MAINOS

Kollabin nimi viittaa kansainvälisesti vaikuttajista käytettyyn lyhenteeseen KOL (Key Opinion Leader). Markkinoinnissa puhutaan myös kollaboraatioista, joissa kaksi brändiä tai vaikuttaja ja brändi tekevät yhdessä asioita, jopa tuotteita.

– Olemme edelleen manageritoimisto, mutta yhä vahvemmin vaikuttajamarkkinoinnin strateginen kumppani. Haluamme tehdä asiakkaalle selväksi, että heidän ei tarvitse tuntea vaikuttajia, vaan kertoa meille kenelle he haluavat puhua, ja me kerromme, kenen kautta se onnistuu. Mitä automatisoidummaksi markkinointi muuttuu, sitä enemmän brändien on todistettava olevansa inhimillisiä, Daaboul sanoo.

Kollabin suurin omistaja on Mellakka Helsinki, jonka ensimmäiseksi tytäryhtiöksi Mellakka Management perustettiin vuonna 2018. Kollabilla on tällä hetkellä edustuksessaan reilut 40 vaikuttajaa.