Kuva: Canva Pty Ltd.
Viestintä

Kuluttaja-asiamies puuttui perintäyhtiö Ropon epäselviin velkasaldon muutosilmoituksiin

3.6.2026 9:12
Mikko Perttunen
Ropo on ilmoittanut lopettavansa velkasaldon muutosilmoituskirjeiden käyttämisen.

Kuluttaja-asiamies on tarkastellut perintäyhtiö Ropo Suomi Oy:n lähettämiä maksullisia kirjeitä, jotka on otsikoitu velkasaldon muutosilmoitukseksi.

Ropo lähetti kirjeitä tietyissä tilanteissa velallisille, jotka olivat maksaneet vain osan velkasummasta. Kuluttaja-asiamies piti velkasaldon muutosilmoituksia velallisen näkökulmasta epäselvinä.

MAINOS

Kuluttaja-asiamies katsoi myös, että velkasaldon muutosilmoituksia tuli kohdella joko maksumuistutuksina tai maksuvaatimuksina. Ropo ilmoitti lopettavansa velkasaldon muutosilmoituskirjeiden käyttämisen perinnässä.

– On tärkeää, että velallinen ymmärtää, miksi kehotus on lähetetty hänelle ja että häneltä vaaditaan maksua, kuluttaja-asiamies Katri Väänänen toteaa tiedotteessa.

Ota yhteyttä

Kerro kehitysideasi, anna palautetta, kysy mitä tahansa! Palaamme asiaan mahdollisimman pian.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.