.jpg)
Tekoälyhakujen määrä on kasvanut räjähdysmäisesti, ja siksi on ymmärrettävää, että myös mainostajat haluaisivat tarrata näppinsä tiukemmin ehkä tunnetuimpaan generatiiviseen tekoälyyn – Chat GPT:hen.
Open AI:n kaupallinen johtaja Denise Dresser esiintyi OpenAI & Advertising in the Age of AI -nimellä kulkeneessa puheenvuorossa eilen Cannesissa.
Kokeneella Dresserilla on itsellään tausta Slackin toimitusjohtajana ja Salesforcella globaalien myyntiorganisaatioiden rakantajana.
Vastaanotto Chat GPT -mainonnalle on Dresserin mukaan ollut hyvä.
– Emme ole kiirehtineet tämän kanssa, koska haluamme toteuttaa mainokset harkiten, Dresser sanoi.
Harkitsevuus on linjassa sen kanssa, miten Open AI ylipäänsä on lähestynyt kaupallistamista. Yhtiön prioriteetti on ollut pitää käyttäjäkokemus laadukkaana myös silloin, kun mainokset astuvat kuvaan.
– Haluamme varmistaa, että käyttäjäkokemus on hyvä, Dresser totesi.
Yksi puheenvuoron keskeisimmistä luvuista oli Dresserin esittämä arvio, jonka mukaan noin 20 prosenttia Chat GPT:n hauista sisältää suoran kaupallisen aikomuksen.
Se on mainostajien näkökulmasta merkittävä signaali – erityisesti, kun kyseessä on alusta, jolla käyttäjät ovat tottuneet esittämään hyvin tarkkoja ja kontekstuaalisia kysymyksiä.
Dresser lupailee, että mainokset Chat GPT:ssä eivät tunnu yhtä häiritseviltä kuin perinteiset hakumainokset, vaan luontevammilta, keskustelevammilta ja lisäarvoa tuovilta – jos ne toteutetaan oikein. Mainoksen on Dresserin mukaan oltava mahdollisimman luonteva osa käyttäjän kokemusta.
Open AI on ilmoittanut tavoitteekseen, että vuoden 2026 loppuun mennessä 50 prosenttia yhtiön tuloista tulee B2B-puolelta. Tämä sisältää yritystilaukset.
Dresser ei kuitenkaan ottanut kantaa siihen, kuinka suurena liiketoimintana mainonta nähdään tai millaisia tavoitteita mainostuloille on asetettu.