Kuva: Canva Pty Ltd.
Myynti

Uusi tullimaksu vähensi kiinapakettien määrää romahdusmaisesti

18.8.2026 11:01
Mikko Perttunen
Myös verkkovierailut kiinalaisilla verkkokauppa-alustoilla vähenivät, kerrotaan Kaupan liitosta.

Tullin tuoreet tilastot osoittavat, että EU:n heinäkuussa käyttöön ottama uusi tullimaksu on vähentänyt merkittävästi EU:n ulkopuolelta saapuvien vähäarvoisten verkkokauppalähetysten määrää.

Tullin tilastojen perusteella suomalaisten kuluttajien tilaamien alle 150 euron arvoisten tavaraerien määrä kasvoi nopeasti vuonna 2024 ja kasvu kiihtyi edelleen vuonna 2025. Tänä vuonna kasvu kuitenkin hidastui, ja merkittävin muutos nähtiin heinäkuussa 2026, kun EU:n uusi tullimaksu tuli voimaan.

MAINOS

Vähäarvoisten tavaraerien määrä putosi heinäkuussa 66,5 prosenttia edelliskuukaudesta ja 76,3 prosenttia vuoden takaisesta.

– Tullimaksulla näyttää olleen suuri vaikutus ainakin suomalaisten kuluttajien käyttäytymiseen. Tämä osoittaa, että EU pystyy halutessaan tekemään nopeita ja vaikuttavia toimia tasapuolisten kilpailuolosuhteiden ja kuluttajien turvallisuuden edistämiseksi, Kaupan liiton toimitusjohtaja Kari Luoto sanoo tiedotteessa.

Kaupan liitto myös selvitti elokuussa kuluttajien verkkovierailuja kiinalaisilla verkkokauppa-alustoilla. Selvityksen mukaan Suomesta kiinalaisille verkkokauppa-alustoille suuntautuneiden verkkovierailujen määrä on vähentynyt vuoden 2026 aikana. Myös tämä kehitys viittaa ostamisen vähenemiseen.