Tokmanni
Brändit

Tokmannilta kova kiinnitys: Veli-Pekka Ääri uudeksi markkinointi- ja viestintäjohtajaksi

1.9.2021 12:45
Toni Rajamäki
Ääriltä löytyy kokemusta sekä brändi- että toimistopuolelta.

Markkinoinnin parissa ansioitunut Veli-Pekka Ääri on nimitetty kauppaketju Tokmannin uudeksi markkinointi- ja viestintäjohtajaksi. Samalla hänet nimitettiin yhtiön johtoryhmään. Tokmanni kertoi asiasta keskiviikkona.

– Olen matkani varrella oppinut tuntemaan suomalaista kuluttajaa sekä muuttunutta mediavaikuttamista. Nyt on hienoa päästä yhtenä lenkkinä toteuttamaan Tokmannin kasvustrategiaa, Ääri hehkuttaa tiedotteessa.

Ääri on työskennellyt isoissa yrityksissä ja kovissa tehtävissä. S-ryhmässä hän on ollut johtajana ja johtoryhmän jäsenenä. Elisa Oyj:llä hän työskenteli markkinointipäällikkönä ja asiakkuusjohtajana. Kokemusta löytyy myös toimistopuolelta, TBWA\Helsingistä ja Taivas-ryhmästä.

– Veli-Pekka on kovan luokan markkinointi- ja viestintäammattilainen, jolla on mittava kokemus muun muassa kaupan toimialalta. Tokmanni on Suomen suurin halpakauppaketju, ja sen brändi on laajasti tunnettu ja arvostettu. Veli-Pekka tuo vahvaa ja laaja-alaista kokemusta asiakaslähtöisestä ja monikanavaisesta markkinoinnista, sanoo Tokmannin toimitusjohtaja Mika Rautiainen.

– Samalla hän vahvistaa erinomaisesti Tokmannin markkinointi- ja viestintäorganisaatiota sekä auttaa kehittämään Tokmanni-brändiä. Toivotan Veli-Pekan lämpimästi tervetulleeksi Tokmannille ja johtoryhmään.

MAINOS

Ota yhteyttä

Kerro kehitysideasi, anna palautetta, kysy mitä tahansa! Palaamme asiaan mahdollisimman pian.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.