.jpg)
Kansainvälisesti palkittu suunnittelija ja tekoälyasiantuntija Umberto Onza siirtyy TBWA\Helsingin innovaatioyksikkö Nextin muotoilu- ja tekoälyjohtajan paikalta Nitro AIM:n konsulttipooliin.
Tekoäly-yritys ja Onza ovat sopineet eksklusiivisesta yhteistyöstä, joka käynnistyy heti.
Onza on viime vuodet työskennellyt erityisesti tekoälyn parissa. Hänen painopisteensä on siirtynyt generatiiviseen tekoälyyn ja uusien AI-avusteisten työtapojen kehittämiseen. Onza on kouluttanut satoja markkinoinnin, viestinnän ja luovan alan ammattilaisia tekoälyn käyttöön sekä kehittänyt AI-agentteja erilaisiin käyttötarkoituksiin.
Onzan kädenjälkeä näkyy muun muassa McDonald'sin Magic Stories -sovelluksessa, joka luo lapsille tekoälyn avulla henkilökohtaisia satuja, sekä projekteissa Adidakselle, Koneelle ja Fortumille.
Onza on palkittu muun muassa Red Dotilla, Eurobest Innovation Gold -palkinnolla ja Fast Con Design Award tunnustuksella.
– Tekoäly muuttaa yritysten toimintaa niin nopeasti, ettei vanhoilla toimintatavoilla uudessa ajassa pitkälle pötkitä. Haluan olla rakentamassa tätä muutosta yhdessä Nitro AIM:n ja yhteisten asiakkaidemme kanssa, Onza sanoo tiedotteessa.
Nitro AIM rakentaa ydintiiminsä rinnalle konsulttipoolia asiantuntijoista, joista kootaan sopiva tiimi asiakasprojekteihin asiakkaiden tarpeiden mukaan.
– Umberto yhdistää AI-, innovaatio- ja design-osaamisen tavalla, joka on Suomessa harvinainen. Hän ei käytä tekoälyä vain nykyisen tekemisen kiillottamiseen, vaan rakentaa sen avulla jotain, mitä ei ole ollut olemassa ennen, Nitro AIM:n toimitusjohtaja Elina Bono toteaa.
Tammikuussa perustettu Nitro AIM auttaa yrityksiä hyödyntämään generatiivista tekoälyä liiketoiminnassaan. Nitro AIM yhdistää työssään tekoälyn, liiketoiminnan ja markkinoinnin kehittämisen ja muutosjohtamisen.
Lue myös: Tammikuussa perustettuun Nitro AIM:ään ensimmäinen rekrytointi