Martinexin Moomin by Martinex -tuotemerkin alla lanseerataan uusi katumuotimallisto, joka juhlistaa Muumien 80-vuotisjuhlavuotta.
Moomin by Martinex Street -mallisto on suunniteltu yhteistyössä innovatiivisesta ja rohkeasta tyylistään tunnetun suomalaisen muotisuunnittelijan Mert Otsamon kanssa. Mallistosta löytyy T-paitoja, huppari, kauluspaita, housut sekä laukku.
Martinexin tiedotteen mukaan uusi katumuotimallisto heijastaa Muumien alkuperäisten tarinoiden syvällisempiä ja filosofisempia teemoja ja viestii synkemmän estetiikan ja Muumien positiivisen tarinallisuuden välillä.
– Mallistossa on käytetty tummempia väripaletteja, varjojen ja valojen leikkiä sekä materiaaleja, jotka luovat mystistä ja melankolista ilmapiiriä. Muumien filosofiasta ammennettu inspiraatio on synnyttänyt vaatteita ja asusteita, jotka korostava kantajansa persoonallisuutta, Otsamo valottaa tiedotteessa.
Martinex on yksi pitkäaikaisimmista Moomin Characters -lisenssikumppaneista ja yksi suurimmista Muumi-tekstiilien valmistajista.