Kuva: Canva Pty Ltd.
Myynti

Kotimaisessa verkkokaupassa näkyvissä käänne parempaan – kasvua keväällä lähes viisi prosenttia

10.9.2025 12:08
Mikko Perttunen
Kotimaan verkkokaupan esteiksi nähdään kuluttajien heikko luottamus ja ostovoima sekä kilpailu kiinalaisen halpakaupan kanssa.

Suomessa toimivien verkkokauppojen myynti kasvoi lähes viisi prosenttia huhti-kesäkuussa viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna, kertoo Digital Commerce Finlandin, Erikoiskaupan liitto Edun ja Kaupan liiton Verkkokauppapulssi-selvitys.

Samaan aikaan koko vähittäiskaupan myynti kasvoi Tilastokeskuksen mukaan 1,4 prosenttia ja erikoiskaupan myynti 0,9 prosenttia.

Verkkokauppapulssin yrityskyselyssä huhtikuussa kolmasosa kansainvälisille markkinoille myyvistä verkkokaupoista odotti nopeaa, yli 10 prosentin kasvua seuraavalle 12 kuukaudelle. Nyt nopeaa kasvua ulkomaille myynnissä odottaa jo 59 prosenttia.

MAINOS
MAINOS

– Vaikka verkkokauppojen myynti etenkin Yhdysvaltoihin on kutistunut tullisotien ja yleisen geopoliittisen epävarmuuden vuoksi, moni verkkokauppa tähtää nyt kansainvälisille markkinoille ja varsinkin Eurooppaan, Kaupan liiton pääekonomisti Jaana Kurjenoja kommentoi tiedotteessa.

Kotimaan markkinoilla nopeaa, yli 10 prosentin kasvua seuraavalle 12 kuukaudelle odottaa 36 prosenttia verkkokaupoista. Vaikka verkkokauppiaitten usko kasvun vauhdittumiseen on vahvistunut keväästä, Suomen taloudellinen tila nähdään edelleen ongelmaksi myös verkkokaupassa.

– Verkkokaupat kokevat suurimmiksi kasvun esteiksi Suomessa kuluttajien heikon luottamuksen ja ostovoiman sekä kiinalaisen halpakaupan kilpailun. Ostovoimaisempaa asiakaskuntaa tähyillään maan rajojen ulkopuolelta, Kurjenoja kertoo.

Verkkokauppapulssin tulosten mukaan kansainvälistymisessä on kuitenkin omat hankaluutensa.

Laajasta valikoimasta on vaikeaa erottua, vaikka myytävä tuote olisi laadukas. Siksi markkinoinnin osaaminen ja resurssointi ovat kansainvälistymisessä olennaisia. Osa verkkokaupoista hyödyntää jo sujuvasti tekoälyn tuomia mahdollisuuksia esimerkiksi tilausten ennustamisessa, mainonnan automaatiossa ja kielikäännösten tekemisessä, mutta osa on vasta alkutekijöissä.

Kosmetiikka-alan globaali kasvutrendi näyttää Verkkokauppapulssin mukaan jatkuvan Suomessa, mutta ulkomaisessa kasvussa suurimmat odotukset ovat sisustuksen ja muodin verkkokaupoilla.

– Meillä Suomessa on mielenkiintoisia sisustuksen ja muodin brändejä ja verkkokauppoja, jotka uskovat siihen, että laadukkailla tuotteilla voitetaan kansainvälisiä markkinoita myös globaalin hintakilpailun ja halpakaupan puristuksessa, Erikoiskaupan liiton toimitusjohtaja Ulla Pöllänen korostaa.

MAINOS