Havainnekuva: Arkkitehtuuritoimisto B & M Oy
Myynti

Jan Vapaavuori Garden Helsinki -hankkeen puheenjohtajaksi – Milttonin Lotta Backlund myös hallitukseen

15.10.2025 13:03
Mikko Perttunen
Projektiyhtiön operatiivisena johtajana aloittaa Suomen Olympiakomiteasta siirtyvä Emilia Ottela.

Garden Helsinki -hankkeen projektiyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi on valittu muun muassa Helsingin pormestarina ja elinkeinoministerinä toiminut Jan Vapaavuori.

Uusiksi hallituksen jäseniksi valittiin Patrick Lapveteläinen, Lotta Backlund ja Ilkka Kortesluoma.

Mandatumin hallituksen puheenjohtaja Lapveteläinen on kokenut sijoitus- ja rahoitusalan ammattilainen, joka toimi pitkään Sampo-konsernin sijoitusjohtajana.

MAINOS
MAINOS

Milttonin brändistä ja yrityskulttuurista vastaavana johtajana työskentelevä Backlund puolestaan tuo hallitukseen vahvaa osaamista viestinnästä, mediasta ja strategisesta johtamisesta.

Kortesluoma toimii tällä hetkellä HIFK:n toimitusjohtajana ja hänellä on yli vuosikymmenen kokemus kansainvälisestä areenaliiketoiminnasta muun muassa NHL-seura Philadelphia Flyersin myyntijohtajana.

Projektiyhtiön johdossa jatkaa Ilkka Kilpimaa, joka on ollut mukana Garden Helsinki -hankkeessa sen alkuvaiheista lähtien. Projektiyhtiön operatiivisena johtajana aloittaa puolestaan Emilia Ottela, joka vastaa hankkeen päivittäisestä johtamisesta ja sen etenemisestä kohti toteutusta.

Ottela on toiminut aiemmin liiketoimintajohtajana kansainvälisessä Golf Gamebook -teknologiayhtiössä ja siirtyy hankkeeseen Suomen Olympiakomiteasta, jossa hän on vastannut hallinnosta, digitalisaatiosta ja datasta.

Garden Helsinki on Helsingin Töölöön rakentuva kaupunkikehityshanke, jonka ytimessä on noin 18 000 katsojan tapahtuma-areena. Areena tarjoaa puitteet urheilu- ja kulttuuritapahtumille, ja sen ympärille syntyy asuntoja, hotelli, liikuntatiloja ja arjen palveluita.

Aiemmin tänän vuonna valtio myönsi hankkeelle 35 miljoonan euron tuen.

MAINOS