Kuva: Visit Tampere / Laura Vanzo
Brändit

Tampere vetää – viime vuonna kaupungin matkailussa tehtiin kaikkien aikojen ennätys

6.2.2026 11:41
Mikko Perttunen
Japanilaisia kiinnostaa sauna ja muumit.

Vuonna 2025 Tampereella tehtiin yöpymisennätys, kun kaupungin rekisteröidyssä ja rekisteröimättömässä majoituksessa yövyttiin yhteensä yli 1,8 miljoonaa kertaa.

Rekisteröimättömässä majoituksessa, kuten esimerkiksi Airbnb:ssä, kasvu on jatkunut jo useamman vuoden merkittävänä. Edellisvuodesta Tampereella rekisteröimättömässä majoituksessa majoittuneiden määrä kasvoi vuonna 2025 12,2 prosenttia.

MAINOS

Kansainvälisten matkailijoiden yöpymisten määrä kasvoi yli kymmenen prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Eniten kansainvälisiä matkailijoita Tampereella majoittui Saksasta, Ruotsista, Yhdysvalloista, Ranskasta ja Iso-Britanniasta.

– Myös Japani on kasvanut hyvin. Siellä kiinnostavat erityisesti suomalainen sauna ja muumit. Japanissa, Saksassa ja Iso-Britanniassa Visit Tampere on tehnyt jo pitkään aktiivisesti toimenpiteitä Tampereen tunnettuuden lisäämiseksi ja matkailijoiden houkuttelemiseksi, Visit Tampereen toimitusjohtaja Jari Ahjoharju kertoo tiedotteessa.

Kotimaan matkailijoita yöpyi Tampereella rekisteröidyssä majoituksessa viime vuonna hieman yli 1,2 miljoonaa. Kasvua edelliseen vuoteen verrattuna oli 1,5 prosenttia.

Myös euromääräisesti majoitustuloissa oli kasvua. Yhteensä majoitusmyynti Tampereella oli viime vuonna 115,8 miljoonaa euroa. Kokonaiskasvua edelliseen vuoteen oli 2,8 prosenttia. Rekisteröimätön majoitusmyynti kasvoi 9 prosenttia ja oli kokonaisuudessaan 14,3 miljoonaa euroa. Rekisteröity majoitusmyynti kasvoi 1,9 prosenttia 101,5 miljoonaan euroon.