Mainosalan D&AD-kilpailu toi menestystä myös suomalaistöille eilisiltana Lontoossa.
TBWA\Helsingin suunnittelema Fortumin ja Fishheartin yhteistyökampanja voitti kilpailussa valkoisen kynän ensimmäisenä suomalaistoimistona historiassa. Palkinto irtosi kategoriasta Sustained Impact – Local Solution.
Valkoinen kynä on "äärimmäinen kunnianosoitus luovalle työlle, joka on alalla aidosti merkityksellinen".
– Olemme aina uskoneet vakaasti siihen, että asemamme ketjun sisällä ja koko alalla on fyysistä kokoamme suurempi, ja tämä on erinomainen osoitus siitä. Fortum + FishHeart on paitsi luova kampanja, myös sellainen, joka tuo oikeasti positiivista muutosta maailmaan, TBWA\Helsingin toimitusjohtaja Sami Tikkanen toteaa tiedotteessa.
Nordea ja Nord DDB voittivat grafiittikynän kampanjasta, jossa vanhempainvapaalla olevat vanhemmat saavat asuntolainan lyhennysvapaan maksutta.
Suomalainen peliyhtiö Supercell nappasi luovista töistään kolme puukynää, yhden grafiittikynän ja yhden keltaisen kynän, mutta töistä vastasi newyorkilainen mainostoimisto David.