Kuva: Nipah Dennis
Ilmiöt

Reilu kauppa: Lapsityövoima on suklaassa edelleen valtava ongelma – 71 prosenttia suomalaisista vaihtaisi lempibrändinsä lapsityövoiman käytön vuoksi

1.10.2025 11:30
Mikko Perttunen
Suomalaiset eivät hyväksy lapsityövoimaa mutta eivät myöskään ole sen käytöstä kovin tietoisia, paljastaa tuore tutkimus.

Lapsityöntekijöiden määrä on lähes puolittunut 2000-luvun alun 246 miljoonasta nykyiseen 138 miljoonaan muun muassa koulutuksen, peruspalvelujen ja lainsäädännön vahvistumisen ansiota.

Vielä ollaan kuitenkin kaukana YK:n jäsenvaltioiden kymmenen vuotta sitten hyväksymästä tavoitteesta lopettaa kaikki lapsityö tähän vuoteen mennessä.

Tietyillä toimialoilla lapsityövoimasta on ollut erityisen vaikea päästä eroon. Maailman ja Suomen kuluttamasta kaakaosta valtaosa tuotetaan Länsi-Afrikassa. Suurimmissa tuottajamaissa Ghanassa ja Norsunluurannikolla jopa kolmasosa työvoimasta on lapsia. 

MAINOS
MAINOS

Reilu kauppa ry:n syyskuussa teettämän tutkimuksen mukaan lähes kolmannes suomalaisista ei tiedä ollenkaan lapsityövoiman käytöstä kaakaoviljelmillä. 39 prosenttia tietää ongelmasta, mutta ei sen laajuudesta.

Tutkimuksen mukaan suomalaisista 73 prosenttia kokee, että suklaa- ja kaakaotuotteiden valmistajilla on päävastuu huolehtia, ettei Suomessa kuluteta lapsityövoimalla tuotettuja tuotteita. Seuraavaksi suurimman vastuun kantavat lainsäätäjät ja viranomaiset, ja kolmanneksi eniten vastuussa ovat tuotteita myyvät yritykset, kuten kaupat ja kahvilat.

87 prosenttia on sitä mieltä, että yritysten tulee avoimesti kertoa, miten ne huolehtivat, ettei niiden suklaassa ole käytetty lapsityövoimaa. 71 prosenttia vaihtaisi jopa lempisuklaansa toiseen brändiin, jos tietäisi siinä käytetyn lapsityötä.

MAINOS