
Reija Laaksonen on nimitetty Veikkauksen henkilöstö- ja viestintäjohtajaksi lokakuun alusta alkaen.
Taustalla on Veikkauksen henkilöstöjohtaja Heli Lallukan siirtyminen uuden työnantajan palvelukseen. Lallukka työskentelee Veikkauksella syyskuun loppuun saakka.
Laaksonen on vastannut vuodesta 2023 brändi-, viestintä- ja sponsorointitoiminnoista johtoryhmän jäsenenä ja ottaa nyt tämän lisäksi vastuulleen myös johtamisen ja kulttuurin kehittämisen sekä HR-toiminnot. Muutoksen myötä Veikkauksen johtoryhmän koko pienenee yhdellä.
Ennen rooliaan Veikkauksella Laaksonen on työskennellyt johtotehtävissä Unileverilla, Fazerilla ja Nokian Renkailla.
– Veikkauksella on käynnissä valtava transformaatio rahapelimarkkinan osittaisen avautumisen takia. Tämän lisäksi koko globaali rahapelimarkkina käy läpi muutosta, jonka osa mekin olemme, Laaksonen valottaa tulevaisuuden haasteita.
Onneksi olkoon vuoden 2025 Kasvukeissit Hetki, Volvo, Bats, Laattapiste-Pukkila ja Locobase! Tutustu uusiin Kasvukeisseihin ja poimi itsellesi vinkit ja opit vaikuttavaan markkinointiin.
Katso Kasvukeissit tästä