Mainonta

Pharmalexille uusi Suomen toimitusjohtaja – ”Lääkemarkkinoinnissa on tarkat pelisäännöt”

14.6.2023 8:16
Mikko Perttunen
Konserni tarjoaa palveluita muun muassa lääkkeiden markkinointiin ja markkinoille tuloon.

Pauliina Lajunen on aloittanut PharmaLex Finlandin toimitusjohtajana kesäkuun alussa. Hän on vuoden alusta johtanut myös konsernin pohjoismaista myynti- ja markkinointiyksikköä.

PharmaLex Finland on lääkkeiden ja lääkinnällisten laitteiden lupa-asioihin, markkinointiin ja markkinoille tuloon liittyviä palveluja tarjoava yritys ja osa monikansallista PharmaLex-konsernia, jolla on yli 3000 työntekijää 32 maassa. Pharmalex Finlandin vuosittainen liikevaihto on yli 10 miljoonaa euroa (2021).

– Lääke- ja terveysala on tarkkaan säädeltyä ja varsinkin lääkemarkkinoinnissa on tarkat pelisäännöt. Ison konsernin kautta voimme tarjota asiakkaillemme laajan palvelupaletin missä päin maailmaa tahansa, ja voimme myös osaltamme edesauttaa laajemman lääke- ja teknologiavalikoiman saamista suomalaisten potilaiden ulottuville, Lajunen kertoo tiedotteessa.

Lajusella on kansainvälisen markkinoinnin koulutus ja yli 20 vuoden kokemus markkinoinnin ja myynnin johtamisen sekä liiketoiminnan kehittämisen tehtävistä muun muassa hoiva-alan yritys Med Group/ONNI:ssa, Docrates Syöpäsairaalassa ja GE Healthcarella.

MAINOS

Ota yhteyttä

Kerro kehitysideasi, anna palautetta, kysy mitä tahansa! Palaamme asiaan mahdollisimman pian.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.