Brändit

Orionin toimitusjohtaja Liisa Hurme on Helsingin seudun kauppakamarin valitsema vuoden johtaja

29.1.2026 14:45
Mikko Perttunen
Hurme on tehnyt johdonmukaista ja pitkäjänteistä työtä.

Vuoden johtaja on Orionin toimitusjohtaja Liisa Hurme. Valinnan teki Helsingin seudun kauppakamari.

Hurme on johtanut Orionia vuodesta 2022. Hurme on Kemianteollisuus ry:n hallituksen puheenjohtaja sekä Keskuskauppakamarin ja Elinkeinoelämän keskusliiton hallitusten jäsen. Hän on myös tanskalaisen lääkeyhtiö LEO Pharman hallituksen jäsen.

MAINOS

Perusteluissa Hurmeen kerrotaan menestyneen johtajana johdonmukaisella ja pitkäjänteisellä työllään globaalissa lääketeollisuudessa.

Myös sijoittajien arviot ovat myönteisiä: Hurme on toiseksi arvostetuin suomalaisen pörssiyhtiön johtaja Luottamus- ja mainetutkimuksessa.

Helsingin seudun kauppakamari palkitsi Vuoden 2026 johtajan Johtamisen Huiput 2026 -tilaisuudessa 29.1.2026. Kuudetta kertaa jaettavan tunnustuksen saajan valinnan teki Helsingin seudun kauppakamarin toimitusjohtaja Pia Pakarinen.