
Erittäin harvinainen Arabian muumimuki Uimahyppy simpukoilla on myyty ennätykselliseen 46 023 euron hintaan. Kyseessä on tiettävästi korkein koskaan yksittäisestä muumimukista maksettu summa.
Kauppa sai alkunsa vuoden 2025 lopulla järjestetystä huutokaupasta, jonka toteutti muumikeräilytuotteisiin erikoistunut verkkokauppa Muumimukit Rahaksi. Varsinainen kauppa toteutettiin huhtikuussa 2026.
Huutokauppa herätti poikkeuksellisen suurta kiinnostusta kansainvälisten keräilijöiden keskuudessa, ja peräti viisi eri tarjoajaa teki mukista yli 40 000 euron tarjouksen.
– Ostaja oli pitkän linjan muumikeräilijä, joka oli meille entuudestaan tuttu asiakas, Muumimukit Rahaksi -verkkokaupan toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoo tiedotteessa.
Ostaja ei halua nimeään tai kansalaisuuttaan julkisuuteen, mutta hänen suostumuksellaan voidaan kertoa hänen olevan Pohjoismaista.
Edellisen kerran samanlainen Uimahyppy simpukoilla -muki nähtiin julkisessa myynnissä vuonna 2021 ruotsalaisessa huutokaupassa. Tuolloin sen hinnaksi muodostui 236 478 Ruotsin kruunua, joka vastasi noin 23 000 euroa.
– Ensimmäisen kerran myimme Uimahyppy simpukoilla -mukin verkkokaupassamme vuonna 2019 8999,90 eurolla. Jälkikäteen tarkasteltuna ostaja teki loistavat kaupat, Rantanen arvioi.
Muumimukit Rahaksi -verkkokaupan edellinen ennätys rikkoutui yli kaksinkertaisesti.
– Aiempi ennätys syntyi alkuvuonna 2025, jolloin harvinainen numeroimaton Fazer-muki myytiin 20 000 eurolla. Tuotantoon päätyneet Fazer-mukit ovat numeroitu välille 1–400, mutta ennätyksellinen yksilö oli tehtaan varakappale, jota ei ollut numeroitu ja jonka olisi normaalisti pitänyt päätyä hävitettäväksi, Rantanen paljastaa.
Uimahyppy oli alun perin vuoden 2006 kesäsesonkimuki. Sen rinnalle valmistettiin kuitenkin erittäin pieni kokeiluerä, jossa mukin taustaan lisättiin simpukka- ja korallikuviointi. Tätä versiota ei koskaan otettu varsinaiseen tuotantoon, vaan kuvioista luovuttiin viime hetkellä. Keräilijäpiireissä on arvioitu, että simpukkakuviollisia mukeja valmistettiin vain noin kymmenen kappaletta, ja niiden on kerrottu päätyneen Arabian tehtaan henkilökunnalle.
Viime vuosien aikana harvinaisten muumimukien kysyntä on kasvanut voimakkaasti erityisesti kansainvälisillä markkinoilla. Samalla kaikkein harvinaisimpien prototyyppien, koekappaleiden ja tuotantoon päätymättömien versioiden hinnat ovat nousseet ennätyslukemiin.
– Uusia muumikeräilijöitä tulee markkinoille jatkuvasti eri puolilta maailmaa. Muumit ja muumimukit ovat nykyisin aidosti kansainvälinen ilmiö, eivät enää vain pohjoismainen erikoisuus, Rantanen toteaa.
Kerro kehitysideasi, anna palautetta, kysy mitä tahansa! Palaamme asiaan mahdollisimman pian.