Kuvat: Mikko Perttunen ja kuvakaappaus K-supermarket Ylivedon Facebook-tililtä
Mainonta

Mainonnan eettiselle neuvostolle lausuntopyyntö Coca-Cola-pullojen etunimietiketeistä – ”Todennäköisesti keneltäkään kyseisen nimen kantajista ei ole kysytty lupaa heidän nimiensä käyttämiseen”

9.10.2025 14:57
Mikko Perttunen
Melonit kaupan työntekijöiden rintojen korkeudella olivat neuvostolle liikaa.

Mainonnan eettinen neuvosto on antanut jälleen lausuntoja hyvän tavan vastaisesta markkinoinnista ja markkinoinnin tunnistettavuudesta.

Coca-Cola Finland oy sai neuvostolta vapauttavan päätöksen asiassa, jossa lausunnonpyytäjä oli pohtinut ihmisten nimien käytön luvallisuutta virvoitusjuomapullojen etiketeissä.

Coca-Colan kampanjassa virvoitusjuomapullojen etiketeissä oli yleisimpiä suomalaisia etunimiä. Lausunnonpyytäjän mukaan markkinointi oli hyvän tavan vastaista, koska henkilöiltä ei todennäköisesti ollut kysytty lupaa heidän nimensä käyttämiseen tuotteen etiketissä.

MAINOS
MAINOS

Mainonnan eettinen neuvosto totesi, että ICC:n markkinointisääntöjen 14 artiklan mukaan markkinoinnissa ei tule käyttää yksityisen tai julkisen henkilön kuvaa ilman häneltä etukäteen hankittua suostumusta. Samoin henkilöön viittaaminen, esimerkiksi nimellä, on markkinoinnissa suostumuksenvaraista.

Artiklan tarkoituksena on suojata henkilön yksityisyyttä. Yksityisyyttä voidaan loukata, jos henkilö on tunnistettavissa markkinoinnista. Yksinomaan yleinen etunimi ei kuitenkaan yksilöi ketään henkilöä tunnistettavalla tavalla. Markkinointi ei ollut siksi hyvän tavan vastaista.

Myös Helen oy sai vapauttavan päätöksen asiassa, jossa lausunnonpyytäjän käsityksen mukaan mainos oli hyvän tavan vastainen, koska mainoksessa naista käytettiin seksiobjektina. Lisäksi teksti "helppo ja huoleton" yhdistyi lausunnonpyytäjän mukaan vähäpukeiseen naiseen.

Mainonnan eettinen neuvosto totesi, että mainoksessa mainostettiin kiinteähintaista sähkösopimusta kuvaamalla rakastunutta paria. Parin välinen lataus symboloi sähköä.

Mainoksen naista ei voitu katsoa esitetyn seksiobjektina eikä häntä esitetty alentavalla, väheksyvällä tai halventavalla tavalla. Lisäksi mainoksen ilmaisun ”helppo ja huoleton” katsottiin viittaavan yksinomaan mainostettavaan palveluun. Mainos ei siksi ollut neuvoston mielestä hyvän tavan vastainen.

K-supermarket Yliveto puolestaan sai huomautuksen mainoksesta, jonka Vantaalla sijaitseva kauppa oli julkaissut Facebook-tilillään. Mainoksessa on kuva kaupan hedelmäosastolta, jossa naismyyjät pitelevät käsissään rintojensa korkeudella erilaisia meloneja.

Mainonnan eettinen neuvosto totesi, että mainoksen visuaalinen esitystapa yhdessä vihjailevan tekstin kanssa oli naista väheksyvä. Mainoskuvassa naisten rintojensa edessä pitelemät melonit rinnastuivat rintoihin.

Naispuoliset työntekijät kuvattiin Neuvoston mukaan työpaikallaan katseen kohteina ja sukupuolta korostaen. Lisäksi mainoksen kuva-asetelma, jossa oli naistyöntekijöitä esittävän epäasiallisen kuvan lisäksi asiallinen ja ammattimainen kuva miesesihenkilöstä, loi mielikuvaa siitä, että naissukupuolen asema työelämässä on alempiarvoinen miessukupuoleen verrattuna.

Mainos oli mainonnan eettisen neuvoston päätöksen perusteella hyvän tavan vastainen.

MAINOS