LUT-yliopisto
Myynti

LUT-yliopistolle viiden miljoonan euron yksityislahjoitus myynnin ja markkinoinnin koulutukseen ja tutkimukseen

7.2.2024 9:53
Mikko Perttunen
Lahjoitus on jättipotti yliopistolle ja koko Lahden seudulle.

Jalo ja Anja Paananen ovat lahjoittaneet viisi miljoonaa euroa LUT-yliopiston myynnin ja markkinoinnin koulutukseen ja tutkimukseen. Jalo Paananen on tunnettu Peikko Groupin perustajana. Hän näkee myyntiosaamisen ratkaisuna taantumassa räpiköivän Suomen ongelmiin:

– Myyntiosaaminen voi parantaa vientiyritysten menestystä jopa niin paljon, että Suomen bruttokansantuote kasvaa yhdellä prosentilla. Luotamme LUT:n kykyyn kouluttaa osaajia, jotka nostavat taantuma-Suomen takaisin jaloilleen, Paananen toteaa tiedotteessa.

Lahjoitus on suuruudessaan omaa luokkaansa, sillä se on Lappeenrannan–Lahden teknillinen yliopisto LUT:n historian suurin yksityishenkilön tekemä lahjoitus.

LUT-kauppakorkeakoulu rakentaa lahjoitusvaroilla Lahden kampukselle kansallisesti merkittävän myynnin ja markkinoinnin osaamiskeskittymän. Lahden kampuksen osaamiskeskittymä tarkoittaa käytännössä uuden myynnin ja markkinoinnin maisterikoulutuksen sekä myyntiteemaisen Executive MBA -täydennyskoulutusohjelman perustamista. Molemmat koulutukset alkavat syksyllä 2025.

– Lahjoitus on oikea jättipotti LUT:lle ja koko Lahden seudulle. Se avaa myös aivan ainutlaatuiset mahdollisuudet yrityksille ja uudenlaista potentiaalia alueelliselle yritysyhteistyölle, LUT-yliopiston hallituksen puheenjohtaja Teresa Kemppi-Vasama kertoo tiedotteessa.

MAINOS

Ota yhteyttä

Kerro kehitysideasi, anna palautetta, kysy mitä tahansa! Palaamme asiaan mahdollisimman pian.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.