Kuva: Canva Pty Ltd.
Ilmiöt

Kaupan liitto: Yhä useampi tilaa surutta Kiina-krääsää, mutta ei kuitenkaan haluaisi sellaista itse joululahjaksi

20.11.2025 12:30
Mikko Perttunen
Monet perustelevat ostoksiaan sillä, ettei vastaavia tuotteita löydy Euroopasta.

Kaupan liiton selvityksen mukaan suomalaisten verkko-ostaminen näyttäisi piristyvän joulusesongin lähestyessä.

Marraskuun alussa 79 prosenttia suomalaisista kertoi ostaneensa verkossa viimeisen vuoden aikana. Lukema on noussut takaisin viime joulukuun tasolle. Verkkokaupan näkymien kohentuessa myös ostokset Kiinasta ovat taas kasvussa.

– Single’s Day -ostopäivä ja Black Friday -kampanjoiden alku ovat selvästi ohjanneet suomalaisia kiinalaisten verkkokauppojen ja -alustojen sivustoille, Kaupan liiton pääekonomisti Jaana Kurjenoja kuvaa viime päivien kehitystä.

Suurin osa Kiinasta digiostoksia tekevistä on miehiä. Kun naisista Kiina-ostoksia on nyt tehnyt 25 prosenttia, vastaava osuus miehistä on 35 prosenttia. Tyypillisin Kiina-ostaja on 35–49-vuotias mies, mutta alkuvuoteen verrattuna ostaminen on yleistynyt eniten alle 35-vuotiailla miehillä.

MAINOS

Samalla myös heidän ostoskertojensa määrä on kasvanut: jo 38 prosenttia Kiinasta ostavista alle 35-vuotiaista miehistä hankkii Kiina-paketteja vähintään joka toinen kuukausi.

Runsas 70 prosenttia loppuvuoden aikana kiinalaisista verkkokaupoista ostavista perustelee hankintojaan sillä, etteivät he löydä vastaavia tuotteita kotimaisista tai eurooppalaisista kaupoista. Ristiriitaista on, että samalla ostoksia tekevät uskovat, että tuoteturvallisuus ei vaarannu Kiina-pakettien vuoksi, koska heidän mukaansa tavara on samaa, jota myydään myös Suomessa.

– Toisaalta tiedetään, ettei Kiina-krääsä ole aina turvallista, mutta moni uskoo silti välttävänsä riskit omalla järjenkäytöllään. Samalla luotetaan siihen, että viranomaiset pysäyttävät vaaralliset tuotteet rajalla, Kurjenoja avaa.

Verkko-ostoksia Kiinasta perustellaan myös halvoilla hinnoilla. 76 prosenttia kertoo ostavansa Kiinasta juuri hintojen vuoksi. Halvat hinnat mahdollistavat myös heräteostokset ilman huonoa omaatuntoa.

– Peräti 65 prosenttia Kiina-shoppareista tekeekin hyvillä mielin myös heräteostoksia, mikä entisestään kasvattaa pakettirallia Kiinasta, Kurjenoja näkee.

Kiinalaisista verkkokaupoista ja -alustoilta ostavien kannattaa olla lahjahankinnoissaan varovaisia, sillä selvityksen mukaan 74 prosenttia suomalaisista ei halua Kiina-krääsää joululahjaksi. Lähes puolet kuluttajista kokisi tällaisen lahjan jopa loukkaavana ja epäilisi myös sen tuoteturvallisuutta.

Edes kaikki Kiinasta ostoksia tekevät eivät arvosta kiinalaisilta sivustoilta tehtyjä lahjahankintoja. 38 prosenttia heistä ei halua vastaanottaa sellaisia.

– Moni kiinalaisilta alustoilta ostava toivoo siis saavansa itse toisenlaisia lahjoja, vaikka suurin osa ei välitäkään lahjan alkuperästä, Kurjenoja toteaa.