Brändit

Kati Saarela S-Pankin markkinointijohtajaksi

3.2.2026 10:00
Mikko Perttunen
Saarela siirtyy pankkiin Vendistä.

Kati Saarela on nimitetty S-Pankin markkinointijohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 9. maaliskuuta.

S-Pankissa Saarela vastaa brändistä, markkinointistrategiasta sekä markkinoinnin toteuttamisesta S-Pankin eri kanavissa.

MAINOS

Saarela siirtyy S-Pankkiin Torin taustalla olevasta Vendistä eli entisestä Schibsted Marketplacesista, jossa hän on vastannut pohjoismaisten markkinapaikkojen brändeistä, markkinointistrategiasta ja markkinoinnin liiketoimintatavoitteista. Tätä ennen Saarela on työskennellyt markkinoinnin ja digitaalisen kasvun johto- ja kehitystehtävissä Sanoma Digitalissa sekä Tallink Siljalla.

– S-Pankki on kovassa muutosvauhdissa, ja markkinoinnilla on tässä muutoksessa keskeinen rooli. Saarela tuo meille vahvan yhdistelmän strategista brändi- ja markkinointiosaamista sekä tuloksellista, dataohjattua markkinointijohtamista, S-Pankin asiakkuus- ja brändijohtaja Anni Hiekkanen toteaa tiedotteessa.