Kuva: TBWA\Helsinki
Toimistot

Palkittu huippulupaus Kaisa Kettunen TBWA:lle

10.4.2026 12:45
Mikko Perttunen
”Haluan luoda konsepteja, jotka eivät tuki tilaa vaan ansaitsevat sen.”

TBWA\Helsinki on rekrytoinut Kaisa Kettusen luovaksi suunnittelijaksi. Kettunen siirtyy tehtävään digitoimisto Generaxionilta, jossa hän työskenteli 3 vuoden ajan.

Kettunen voitti syksyllä Nord DDB Helsingin järjestämän Portfolio Night Helsingin, jossa luovien alojen opiskelijat, harjoittelijat ja juniorit kilpailevat siitä, kenellä on paras portfolio.

MAINOS

Hän voitti myöhemmin myös The One Club for Creativityn järjestämän saman kilpailun kansainvälisen vaiheen, Portfolio Night All-Starsin, pääpalkinnon. Suomesta samaan on aiemmin yltänyt vain Ayan Aden.

Lue myös: Kaisa Kettunen voitti Portfolio Night All-Stars -pääpalkinnon

Kettunen on palkittu myös kullalla Vuoden Huippujen Jokeri-kategoriassa ja shortlistattu kotimaisessa Cannes Young Lionsissa.

– Haluan luoda konsepteja, jotka eivät tuki tilaa vaan ansaitsevat sen. Parhaissa toteutuksissa on aina jotain rajoja rikkovaa, mutta samalla myös tarkkaan hiottua kauneutta. Lopulta kyse on siitä, että ympärillämme oleva mainonta olisi vähän kiinnostavampaa katsoa, Kettunen kuvaa ajatteluaan tiedotteessa.

TBWA:n luova johtaja Laura Paikkari kertoo toimiston panostavan siihen, että tiimeistä löytyisi erilaisia ihmisiä, joilla on eri vahvuusalueita.

– Kaisa tuo meille juuri sellaista luovaa hulluutta, visuaalista taituruutta ja tuoretta näkemystä, mitä nykyajan brändit kaipaavat. Meillä on myös vastuu yhtenä alan isoimmista toimijoista nostaa alalle uudenlaisia tekijöitä, Paikkari toteaa.