.jpg)
Uusi valtakunnallinen, opiskelijoille suunnattu mainoskilpailu Cub Cup huipentui viime perjantaina Turussa järjestettyyn palkintogaalaan.
Kilpailu kokosi yhteen markkinoinnin ja viestinnän opiskelijoita eri puolilta Suomea ratkomaan aitoa toimeksiantoa.
Kilpailun toimeksianto toteutettiin yhteistyössä Rescue-yhdistys Kulkurit ry:n kanssa. Kilpailutyöt keskittyivät yhdistyksen varainhankinnan ja näkyvyyden kehittämiseen.
Historian ensimmäisen Kultatassun eli kilpailun voiton nappasi Kristoffer Östmanin ja Kasper Kuikan Kulkurien valo -työ.
Tuomaristo kuvaili työtä seuraavasti:
“Idea on todella vahva, yksinkertainen ja visuaalisesti näyttävä. Se yhdistää elämyksellisyyden ja lahjoittamisen, ja herättää varmasti tunteita katsojissa saaden miettimään kodittomia, palelevia koiria – ja mikä tärkeintä – avaa ne lahjoitushanat.
Kohderyhmän ymmärrys on vahvaa ja kiinnitys on erinomainen. Konseptinne vastaa moneen lahjoituskeräysten sudenkuoppaan, myös niihin, joita ei ole suoraan sanoitettu. Esitys on erinomainen ja juoksutukseltaan selkeä.”
Hopeatassun voitti Sami Puumalaisen ja Elisa Tzolovin What’s in your bag -työ ja Pronssitassun Lenni Lehtosen ja Siiri Keskisen työ Kuono Kino.
Lauman rohkein -erikoispalkinto myönnettiin Puumalaisen ja Tzolovin työlle.

Cub Cup syntyi täksi vuodeksi ratkaisemaan markkinointi- ja mainosalan keskeistä haastetta: Nuorilta vaaditaan kokemusta, mutta kokemusta on vaikea saada ilman mahdollisuuksia näyttää osaamistaan.
– Halusimme luoda kilpailun, johon voi osallistua ilman työkokemusta ja jossa jokainen osallistuja saa oikeaa, ammattilaisten antamaa palautetta. Palkinnot räätälöitiin suoraan opiskelijoiden tarpeisiin, kilpailun perustajat Lotta Erkkilä ja Anton Mäkelä kertovat tiedotteessa.
Kilpailuun ilmoittautui yhteensä 70 opiskelijaa ja vastavalmistunutta 12 eri korkeakoulusta ympäri Suomen.
Kilpailutyöt arvioi seitsemänhenkinen tuomaristo, joka koostui markkinoinnin ja luovan alan ammattilaisista. Päätuomarina toimi United Imaginationsin luova johtaja Jyrki Poutanen.
Voittajatyöt palkittiin rahapalkinnoin. Pääpalkintoon kuuluu myös työhaastattelu mainostoimisto TBWA\Helsingille.
Koska voittajaparista toinen on jo valmistunut eikä tästä syystä harjoittelukelpoinen, TBWA\Helsinki haluaa tarjota harjoitteluhaastattelun myös seuraavalle harjoittelukelpoiselle parille eli Lehtoselle ja Keskiselle.