
Makudeitit rakentaa sosiaalisen median sisällöillä uudenlaista ruokamediaa, jonka tavoitteena on nousta Suomen tavoittavimmaksi.
Brändi syntyi halusta tehdä ruokasisältöä tavalla, joka tuntuu enemmän yhteiseltä hetkeltä kuin perinteiseltä ruokamedialta. Sisällöissä etsitään herkullisia makuja, löydetään uusia tuotteita, käydään ravintoloissa ja innostutaan ruoasta. Samalla katsoja otetaan mukaan keskusteluun.
Makudeittejä rakennetaan alusta lähtien mediabrändinä, ei vain sisällöntuottajina. Sosiaalinen media toimii tärkeänä jakelukanavana, mutta pitkän aikavälin tavoitteena on rakentaa suomalainen ruokamedia, jolla on oma yleisö, tunnistettavat formaatit, omia tuotteita, kumppanuuksia ja toimintaa useissa kanavissa.
– Meitä kiinnostaa, miltä suomalainen ruokamedia näyttää seuraavan kymmenen vuoden aikana. Ihmiset löytävät uusia tuotteita, ravintoloita, reseptejä ja ruokailmiöitä yhä useammin sosiaalisen median kautta. Haluamme rakentaa median sinne, missä ihmiset jo ovat, mutta samalla kasvattaa brändin, joka elää yksittäisiä alustoja pidempään, perustajat kertovat.
Makudeitit Oy:n tiedotteessa muistutetaan, että generatiivinen tekoäly tekee kuvien, videoiden ja tekstien tuottamisesta jatkuvasti helpompaa. Makudeiteissä tätä kehitystä ei nähdä uhkana, vaan kiinnostavana vastailmiönä. Perustajat arvioivat, että mitä helpompaa sisällöntuottamisesta tulee, sitä arvokkaammiksi voivat muodostua asiat, joita ei voi samalla tavalla automatisoida, kuten tutut ihmiset, spontaanit reaktiot, tarinat ja aito vuorovaikutus.
–Kun sisältöä pystyy tuottamaan tekoälyn avulla muutamalla napin painalluksella, uskomme ihmisten kaipaavan entistä enemmän oikeita ihmisiä ja aitoa yhteyttä. Meidän vuorovaikutuksemme ei ole Makudeittien päälle rakennettu konsepti, vaan koko formaatin lähtökohta.
Kerro kehitysideasi, anna palautetta, kysy mitä tahansa! Palaamme asiaan mahdollisimman pian.