Supercellin Clash of Clans -peliä mainostava Haaland Payback Time -kampanja on voittanut Cannes Lions -festivaalilla kaksi kovan luokan palkintoa.
Kampanja voitti Grand Prix -palkinnon Entertainment for Sports -sarjassa sekä kultaisen leijonan Entertainment-sarjassa.
Janne Waltonen Supercellin markkinoinnista kertoo, että kampanja oli huikea suoritus ja ponnistus mahtavalta ja suurelta tiimiltä, johon kuului niin toimisto, pelitiimi, Haaland tiimeineen kuin monta muutakin supercelliläistä.
– Sivusta seuranneenakin voin sanoa, että suurin kumarrus kuuluu ehdottomasti pelaajillemme, joilta inspiraatiot ja paras palaute aina tulee. Tämä oli Clash of Clans -peliyhteisön voitto, Waltonen hehkuttaa.
– Lupaamme avata voittoisan kampanjan DNA:n kesän jälkeen suomalaiselle markkinointiväelle, Waltonen jatkaa.
Supercell voitti aiemmin tänään jo pronssisen ja hopeisen leijonan viihdesarjan kategorioista.
Supercellin Haaland-kampanjalle ensimmäiset kaksi leijonaa Cannesista